Haʻawina 15: Perektif – Past Tense with Di in German

> Nā Kūkākūkā > Ke Kūlana Hōʻikeʻike a me nā Hui Kūikawā > Haʻawina 15: Perektif – Past Tense with Di in German

Welina mai i ka ALMANCAX FORUMS. Hiki iā ʻoe ke loaʻa nā ʻike a pau āu e ʻimi nei no KELEMANIA a me ka ʻōlelo Kelemānia ma kā mākou mau forum.
    MuhaяяeM
    Mea komo
    DAS PERFECT (HALA HOPE ME -Dİ)

    • IMUA HOU
    • [/ List]

      I kēia manawa ua aʻo mākou i kēia manawa (Präsens) a me ka wā i hala me -di (i kapa ʻia ʻo Präteritum a i ʻole Imperfekt) ma Kelemania.

      I kēia haʻawina, e nānā mākou i ke kumuhana o Das Perfekt. ʻO Perfekt, e like me Präteritum, ʻo ia hoʻi ka manawa i hala me -di.
      Hōʻike i nā hana i hana ʻia a hoʻopau ʻia i ka wā i hala.
      Aia kekahi mau ʻokoʻa ma waena o nā mea ʻelua; Hoʻohana nui ʻia ʻo Präteritum i ka ʻōlelo kākau, hoʻohana ʻia ia i nā idioms, hoʻohana nui ʻia ia i nā moʻolelo kaʻao, nā puke a i ʻole nā ​​moʻolelo, hoʻohana ʻia ʻo Perfekt i ka ʻōlelo colloquial, ʻaʻole i nā hana e like me nā puke a me nā moʻolelo.
      Hiki i kēia mau hana ʻelua ke kuhikuhi i nā hana i hala i hala e like me ko lākou wahi, koe wale no ka wā i hala me ka-mash.
      No ka laʻana, hiki iā lākou ke pili i nā tenses e like me "Ua hana wau", "Ua hana au", "Ke hana nei au", akā ʻaʻole lākou i hoʻohana ʻia no ka tenses me -mish e like me "Ua hana wau", "Ua hana wau".

      E like me kā mākou iʻike ai ma kā mākou mau papahana mua, i ka wā Präteritum a me Präsens,

      KĀKAHI + VERBAL + MEA HOU

      Eia nō naʻe, hoʻololi kēia kauoha no Perfekt (past tense me -di).

      KĀKAHI + VERB AUXILIARY + MEA HOU + ESAS VERBAL

      E like me kāu e ʻike ai, ua kupu mai ka manaʻo o ka huaʻōlelo kōkua a mākou i ʻike ʻole ai i loko o kā mākou mau haʻawina i hala.

    • II. VERB KOKUA
    • [/ List]

      Hoʻohana ʻia nā huaʻōlelo kōkua ʻelua i ka hana ʻana iā Perfekt, eia kēia mau mea; He elepani ʻo HABEN a me SEIN.
      ʻAʻole kūpono kēia mau huaʻōlelo ke hoʻohana ʻia ma ke ʻano he huaʻōlelo kōkua, no laila ʻaʻole hiki ke unuhi ʻia i loko o Tureke.
      ʻOiai hana ʻia ʻo perfekt, hoʻopili ʻia kēia mau huaʻōlelo e like me ka manawa o kēia manawa (Präsens). (ʻAʻole huikau kēia lula iā ʻoe, ua hāʻawi mākou iā ia i ʻike hou aku, pono ʻoe e ʻike).
      E hāʻawi i ka hoʻopili ʻana o kēia mau huaʻōlelo e like me ka manawa o kēia manawa.

      kanaka ka COMM kai
      ʻoki / hi habe ? ieee
      sen / du oe bist
      o / er / sie / es ua inaina i ka ist
      mākou / wir haben mau
      ʻoe / ihr habt seidema
      ua paʻa lākou haben mau
      ʻoe / Sie haben mau

      I ka papa ma luna, hāʻawi ʻia nā kiʻi ponoʻī o ka haben a me nā sein kōkua i hoʻohana ʻia ma Perfekt.
      E hoʻoholo ʻia ka ʻōlelo kūkā ma muli o ke kumuhana o ka pauku, ma ka ʻōlelo, i loko o ka paukū mea nona ke kanaka hoʻokahi, ʻo ia hoʻi, ich, ich a ʻo “bin” a ʻo “habe” e lilo i huaʻōlelo kōkua.
      Ma kahi ʻōlelo i ʻōlelo ʻia ʻo ia ka lua o ka huaʻina lua, ʻo ia hoʻi kahi ihh ya, a ʻo “habt” a “seid cak e hoʻohana ʻia.

      I loko o kahi huaʻōlelo i hoʻokumu ʻia me Perfekt, pono e hoʻopili ʻia kēia mau huaʻōlelo kōkua e like me ke kumuhana, pono e hoʻomanaʻo ʻia ka papa ma luna, no ka mea aia ka hoʻokūkū huaʻōlelo kōkua-kōkua i nā ʻōlelo i hana ʻia me perfekt.
      ʻAʻole loli ka huaʻōlelo nui (partizip perfekt) e like me nā kanaka, like ia no nā poʻe āpau (e ʻike mākou ma lalo). No laila, he ʻōlelo Pelekane-kōkua kōkua ʻōlelo Pelekānia i nā ʻōlelo i hoʻokumu ʻia i kēlā manawa.

      No ka mea e hoʻohana mākou i kahi huaʻōlelo kōkua ma hope o ke kumuhana ma Perektif a loaʻa iā mākou ʻelua mau huaʻōlelo kōkua, "haben" a me "sein", i kēia hihia, e hoʻohana mākou i ka "haben" a i ʻole "sein"?
      ʻO wai kahi e koho ai? He aha kā mākou e koho ai?
      ʻO kā mākou pane i kēia mau nīnau penei: Hoʻoholo mākou i kahi huaʻōlelo kōkua kōkua e hoʻohana ai i Perfekt ma ka nānā ʻana i ka huaʻōlelo nui.
      hoʻohana 'ia me kekahi verbs haben, sein kullanılır.hang e kōkua i kekahi o ka mea maoli i, e, e hookupaa mākou mākou i ke kumu o ka olelo, e hooholo ma ka nana ana i ka mea maoli.

      Ma ka laulā, ʻo ka huaʻōlelo kōkua nui i hoʻohana ʻia ma Perektif ʻo "habenʻO ia. Nui me kekahi mau huaʻōlelo i ʻole "sein"Hoʻohana.
      Hiki iāʻoe keʻike i kēlā mau hua'ōlelo verb, verb, a verb i loko o ka papa inoa hua'ōlelo.
      E like me kā mākou i'ōlelo mua nei, he kūlana kahi o ke Kelemānia e koi ana i ke kālepa grammatical ikaika, no laila, ponoʻoe e hoʻomanaʻo i kēlā hua'ōlelo e hoʻohana ponoʻia ana, a hoʻohanaʻia kēlā māhele.
      Inā pono ʻoe e hana i kahi hui liʻiliʻi ma ʻaneʻi; ka loli o ka mokuʻāina a i ʻole neʻe ʻana (e like me ke piʻi ʻana, i lalo, ke hele ʻana mai hema a hema, a i ʻole ka neʻe ʻana i kekahi kuhikuhi ma kahi papahele).

      E ʻike ai i nā huaʻōlelo maʻamau i hoʻohana pinepine ʻole ʻia me ko lākou manaʻo, e aʻo ai i nā ʻōpala e hoʻohana ai i ka haben a me nā ʻōpelu e hoʻohana i ka sein. e kaomi maʻaneʻi akā inā ʻaʻole ʻoe kamaʻāina i ke kumuhana, e heluhelu mua i ke kumuhana a hiki i ka hopena.

    • III. ESAS FİİL (PARTİZİP PERFECT)
    • [/ List]

      ʻO Partizip Perfekt,ʻO Pafekt kahi hua'ōlelo maʻamau o ka hua'ōlelo i hoʻohanaʻia i ka hanaʻana i nā hua'ōlelo.
      Ma ka manawa like, e hoʻohana mākou i ka māhele Partizp Pafekt o nā huapalapala i ka hanaʻana i ka manawa Kūpiki i ka manawa e hiki ai iā mākou keʻike.
      ʻAʻole ʻo Partizip Perfekt ka hoʻohui o kahi huaʻōlelo e like me ke kanaka, he mana ia o ka huaʻōlelo i loaʻa ma ka hoʻohui ʻana i kekahi mau mea pākuʻi i ka huaʻōlelo a pono e hoʻopaʻanaʻau i nā ʻōlelo Partizip Perfekt o nā huaʻōlelo i mea e hana ai i kahi ʻōlelo ma Perfekt (past tense me -di).
      E like me kā mākou i ʻike ai i loko o kā mākou mau haʻawina i hala, ke lawe nei mākou i kekahi mau hope i ke kumu o ka huaʻōlelo e hana i kahi huaʻōlelo ma Präsens, ʻo ia hoʻi, i kēia manawa a i ʻole Präteritum, akā ʻaʻole like ʻo Perfekt i kēlā manawa i kēia manawa, hoʻohana ʻo Perfekt i ka Partizip Perfekt form o ka huaʻōlelo, ʻaʻole hoʻohana ʻia ka infinitive form a i kumu ʻole ka huaʻōlelo. ʻAʻole lawe ʻia nā mea hoʻopili e like me kēlā me kēia.
      Partizip Perfekt, ma ka welau aia ma ka olelo a me ka poe ma değişmez.perfekt manawa pohihihi kākoʻo verbs hoʻololi mea ole ia i ka wā o ka holo ana i ka aoao, ka papa kuhikuhiE verb ( 'aneʻi i ka inoa o Partizip Perfektlerini) loli, e like me ke kanaka, i ke kumuhana o kekahi moku'āina .IE hoohewaia no nā kanaka kūpono kou aloha ia maoli.

      I mea Perfekt Partizip verb i hanaʻia kekahi mea pākuʻi i hoʻohuiʻia, akā, no ka mea, ka mea mau ole verbs i loko o kēia mau Nā Kuhikuhi PākuʻiʻIa ma lalo o nā mea e e hoʻohuiʻia ia e kekahi, o Perfekt Partizip hihia i ke kumu kanawai ma ka nele ana o kekahi mau 'rula pono pākahi ike.
      Akā, hiki ke hāʻawiʻia kahi māmā'ōlelo maʻamau no nā'ōkomo mau lōʻihi, a hiki ke hana i nā puka'ōlelo Partizip Perfekt ma nā hana 'ana i kēia kānāwai.

      Loaʻa ʻo Partizip Perfekt o nā verba maʻamau ma muli o ke kānāwai aʻe:

      Ge jewelry + Gui o ka'ōlelo verb + t jewelry

      ano he kumu hoʻohālike:

      "liebenKö ke kumu o ka hua'ōlelo “liebeI mea e loaʻa ai i ke ʻano o ka Partizip Perfekt o kēia huaʻōlelo, ge ma ka hopena o ke kumu t E hookui aku.
      Ke'ōlelo nei au: ge lieb t


      geliebter (Manua: no ka huliʻana i ke kumu o ka hua'ōlelo, ua weheʻia ka suffix iʻole, kahi i lawa ai ke kikowaenaʻoʻoleʻa -e, no laila e noho mau ana ka hua'ōlelo lieb).

      hören ke kumu o ka hua'ōlelo h palena 'ōwili. I mea e loaʻa ai ka hua'ōlelo Partizip Perfekt o kēia hua'ōlelo, ge i ka hopena o ke kumu. t E hookui aku.
      Ke'ōlelo nei au: ge h t


      gehört

      Nolaila, lieben Partizip Perfekt o ka huaʻōlelo geliebter d. hören Partizip perfekt o ka huaʻōlelo gehört 'ōwili.
      Ma kēiaʻano, hiki iāʻoe ke hana i nā puka hua'ōlelo maʻamau o Partizip Perfekt.

      E like me kā mākou i'ōlelo ai ma mua, aia he nui wale nā ​​kumu'ē aʻe i ka gramma Kelemānia.
      1. ʻAʻohe mua o nā hua'ōlelo mau.
      2. Hoʻokomo i ka inoa-tag i nā huapalapala a ka hopena o ka hopena me d, t, m, n, a komo i kahi leka i waena o ka t-tag a me ka pakiaka verb.
      No laila, pono e hoʻomanaʻoʻia nā hua'ōlelo o kēia hui.
      No nā huaʻōlelo kūpono ʻole; Minamina, ʻaʻole hiki ke hāʻawi ʻia kēlā lula no nā huaʻōlelo maʻamau.
      E hāʻawi ʻia ma lalo ka ʻike e pili ana i ka Partizip Perfekt o nā huaʻōlelo kūpono ʻole.

      E hoʻomau i kahi mau hiʻohiʻona liʻiliʻi e hiki ai ke hōʻuluʻulu i ke kumuhana a me ka manawa Palepa e kākau i nā hua'ōlelo.

      Nā huaʻōlelo maʻalahi i hoʻokumu ʻia i ka wā i hala me perfekt, ʻo ia hoʻi di:

      ich habe gehört: Ua lohe au

      Huli: Subject (1. kahi mea hoʻokahi)
      habe: Ke hua'ōlelo auxilary (hui pū me ka'ōlelo wahaheʻe e like me ka 1) kanaka hoʻokahi)
      gehört: ka huaʻōlelo nui (Partizip Perfekt o ka huaʻōlelo hören)

      Maanei e hoʻohana ai mākou i ka huaʻōlelo "haben", no ka mea "haben" ua hoʻohana ʻia me ka huaʻōlelo "hören (Memorization).

      Hoʻohuiʻia: Ua lohe lākou

      kāʻei: Kokohana (3. lehulehu hui)
      'ōlelo verb (hui pū i ka hua'ōlelo i hoʻopaʻaʻia e ka lehulehu)
      Gehrt: Keki'ōlelo nui (Partizip Perfekti o ka hua'ōlelo verb)

      Hoʻohilahila: E lohe

      E: Kumu (3. hoʻokahi kanaka)
      laina: ka hua'ōlelo helulu (hui pū me ka hua'ōlelo i nohoʻia e 3.
      Gehrt: Keki'ōlelo nui (Partizip Perfekti o ka hua'ōlelo verb)

      hi bin erkrankt: ua maʻi au (maʻi)

      Huli: Subject (1. kahi mea hoʻokahi)
      bin: Ke hua'ōlelo kōkua (verbe 1.
      erkrankt:ʻO ka hua'ōlelo nui (Partizip Perfekti o ka hua'ōlelo verkranken)

      Maanei e hoʻohana ai mākou i ka huaʻōlelo "sein", no ka mea, ʻo ka huaʻōlelo "sein" ka mea me ka huaʻōlelo "sein en (Memorization).

      hoʻopiʻiʻia: he maʻi (maʻi)

      hoʻopili: Kauhana (3. kanaka hoʻokahi)
      ʻO:ʻO ka hua'ōlelo kōkua (ka hoʻohui o ka verbe verb by 3.
      erkrankt:ʻO ka hua'ōlelo nui (Partizip Perfekti o ka hua'ōlelo verkranken)

      E like me ka mea iʻikeʻia ma nā hiʻohiʻona ohie ma luna nei,ʻaʻole e loliʻo Partizip Perfekt ('ōlelo'ōlelo maoli) e like me kēlā me kēia, e mau ana nō ia no nā kānaka a pau.
      ʻO ka'ōmahi kōkua kōkua ma hope o ke kumuhana, no ka laʻana, ua lawaʻo ia e hoʻololi i ke kūlana o ke kumuhana me ka hua'ōlelo kōkua no ka hoʻoholoʻana i kahi'ōlelo.

      Hoʻohilahila: E lohe.
      hola? : Ua lohe aneiʻoe?

      Le de Gehrt: Ua loheʻoe.
      Hiki iāʻoe ke gehört? Ua lohe aneiʻoe i kēlā?

      nā hiʻohiʻona.

      i keia manawa, ua ike kakou i na kumu nui o Parekt, oia nei; ka'ōlelo hoʻolālā, ka hua'ōlelo'ōlelo kōkua, a me ka partizip perfekt.Now mākou e kākau i kekahi mau hiʻohiʻona hiʻohiʻona.ʻAʻohe mea likeʻole ma waena o nā hua'ōlelo maʻamau a me nāʻole e pili ana i ka moʻolelo,ʻo ke kumu wale nō ka hanaʻana o Partizip Perfektlerdir.

      No laila e hāʻawi i nā manaʻo o nā huaʻōlelo maʻamau ʻole i hoʻohana nui ʻia, Partizip Perfects a me ka huaʻōlelo kōkua (sein / haben) e hoʻohana pū ʻia me lākou pākahi.

      german-perfect1.png
      german-perfect2.png
      german-perfect3.png

      I ka kolamu mua (hema) o nā papa i luna, hāʻawi ʻia ke ʻano infinitive o ka huaʻōlelo, i ka kolamu ʻelua i hāʻawi ʻia ka formizip Perfekt o ka huaʻōlelo, ʻo kēia ka ʻāpana e hoʻohana ʻia ai e hana i kahi ʻōlelo i ka manawa Perfekt. Pono e hoʻomanaʻo ʻia ka Partizip Perfekt o kēlā me kēia huaʻōlelo. I ke kolamu, hōʻike ʻia ka huaʻōlelo kōkua e hoʻohana me kēia ʻōpala.
      Ma Perfect, hoʻohana nui ʻia ka huaʻōlelo koʻikoʻi "haben". Ua hoʻāʻo mākou e hoʻokomo i nā huaʻōlelo like ʻole a pau i hoʻohana ʻia me "sein" ma luna. ka papa ma luna.

    • IV. NA HOAILONA HELE
    • [/ List]


      Ich habe gespielt: Pāʻani wau.

      Ich habe ma diesem Garten gespielt: Pāʻani wau i kēia māla.

      ʻO Muharrem und seine Frau haben ma diesem Garten gespielt: Ua pāʻani ʻo Muharrem a me kāna wahine i kēia māla.

      Ich habe aufgeräumt: Ua ʻohiʻohi au.

      Ich habe mein Zimmer aufgeräumt: Ua hoʻomaʻemaʻe wau i koʻu lumi.

      Ich habe gestern mein Zimmer aufgeräumt: I nehinei wau e hoʻomaʻemaʻe ai i koʻu keʻena.

      Ich habe gestern Abend mein Zimmer aufgeräumt: Ua hoʻomaʻemaʻe wau i koʻu lumi i ka pō nei.

      Ua loaʻa iā ʻoe ka Zimmer aufgeräumt? : Ua hoʻomaʻemaʻe ʻoe i kou lumi?

      ʻO Wir haben i ka dieser Fabrik gearbeitet: Hana mākou i kēia hale hana.

      ʻO Muharrem pāpale sein Auto verkauft: Ua kūʻai aku ʻo Muharrem i kāna kaʻa.

      ʻO Hat Muharrem sein Auto verkauft? : Ua kūʻai aku ʻo Muharrem i kāna kaʻa?

      Ich bin gestern hoʻokokoke ʻo Arzt gegangen: Ua hele au i ke kauka i nehinei.

      Bist du gestern hoʻokokoke ʻo Arzt gegangen? : Ua hele ʻoe i ke kauka i nehinei?

      Ihr seid gestern ins Kino gegangen? : Ua hele paha ʻoe i nā kiʻi ʻoniʻoni i nehinei?

      ʻO Ich bin i ka make Türkei gefahren: Ua hele au i Turkey.

      Hast du mein neues Hemd gesehen? : Ua ʻike anei ʻoe i kuʻu pālule hou?

      No laila, ua hoʻopau mākou i ke kumuhana o Das Perfekt, i kā mākou haʻawina aʻe e uhi mākou i ke kumuhana o Plusquamperfekt (past tense me mish).

      … ʻO ka makana a me ka hana nui loa i kēia manawa, ʻo ia ke mālama i ka manaʻoʻiʻo a me ka hana ʻana i kahi ala e hoʻoikaika ai i ka manaʻoʻiʻo o kekahi. (Bediuzzaman)

    pō2
    Mea komo

    Kūloko ʻo habe gestern e hoʻopau iā Suppe gekocht. (Ua kuke wau i ka sop i ke ahiahi i nehinei.)

    Ich habe heute morgen mit meiner Freundin gefrühstückt. (Ua pāʻina kakahiaka wau me kuʻu hoaaloha i kēia kakahiaka.) ;D

    ʻO ka pāpale ʻo Meine Freundin ma Lotto Geld gewonnen. (Ua loaʻa kālā kaʻu hoaaloha mai Lotto mai.)

    E haʻi koke mai iaʻu.
    (Ua kōkua wau iā Māmā i ka pule i hala.)

    ʻO Ich habe wikiwiki wikiwiki 1 Monat ʻoi aku ka nui ʻo Deutsch Übüng angefangen. (Ua hoʻomaka wau e hana hou i ka ʻōlelo Kelemania ma kahi o hoʻokahi mahina.)

    He ʻoiaʻiʻo ʻaʻohe ala… ::) hilahila iā :)

    MuhaяяeM
    Mea komo

    Me he mea lā he ʻano ʻē paha i ka ʻōlelo 2 ;)

    pō2
    Mea komo

    Manaʻo wau ua hoʻoponopono wau ;D
    E Mr. Muharrem, pilikia au i ko'u malama ole, i keia manawa ua hilahila au :)

    MuhaяяeM
    Mea komo

    ʻAʻole au i ʻike i kekahi mea i hoʻomaikaʻi, ʻike hewa paha au a i ʻole???

    pō2
    Mea komo

    ʻAʻole au i ʻike i kekahi mea i hoʻomaikaʻi, ʻike hewa paha au a i ʻole???

    hilahila :) ??? ::)

    MuhaяяeM
    Mea komo

    ʻAe, ua loli hoʻi ka unuhi ʻana, i kēia manawa ua maikaʻi :)

    pō2
    Mea komo

    ʻAe, ua loli hoʻi ka unuhi ʻana, i kēia manawa ua maikaʻi :)

    halayy:) hula:) clap:) yuppie:) halayy:)

    yanliz008
    Mea komo

    Mahalo no nā ʻōlelo

    wappo
    Mea komo

    Auwe, na ke Akua e hoʻopōmaikaʻi iā ʻoe... Ke pilikia mākou e like me kēia, hele mai mākou i ʻaneʻi a nānā iā ia... Mahalo nui loa... ;)

    dielosch
    Mea komo

    Pehea mākou e hana maikaʻi ʻole ai iā lākou?

    OZGE94
    Mea komo

    Hiki i kekahi ke wehewehe i ke ʻano kūpono o ka huaʻōlelo "teilnehmen"????

    daphnexnumx
    Mea komo

    Aloha, ua ʻike wau i kēia pūnaewele, akā ua wehewehe maikaʻi loa ʻia, mahalo nui loa. Aia wau ma Kelemania no 2 mau mahina a ke hoʻāʻo nei wau e aʻo i ka ʻōlelo Kelemania. Paʻakikī loa iaʻu. ʻAʻole maopopo iaʻu ka mea e hana ai. ʻAʻole hiki iaʻu ke hana i nā ʻōlelo a ʻōlelo kūpono, e ʻoluʻolu e kōkua iaʻu. Mahalo

    Ashley
    Mea komo

    Hiki i kekahi ke wehewehe i ke ʻano kūpono o ka huaʻōlelo "teilnehmen"????

    ʻōiwi tv

    ssseda
    Mea komo

    hula :)

    hoku22
    Mea komo

    Aloha, makemake au i nā ʻōlelo perfekt maikaʻi. Mahalo

Hōʻike ʻia 15 pane - 1 a 15 (23 ka huina)
  • No ka pane ʻana i kēia kumuhana Pono ʻoe e komo.