Nā haʻawina 5: Kelemānia Nānā (0-100)

> Nā Kūkākūkā > Ke kumuhana kumuhana kumuhana kumuhana > Nā haʻawina 5: Kelemānia Nānā (0-100)

Welina mai i ka ALMANCAX FORUMS. Hiki iā ʻoe ke loaʻa nā ʻike a pau āu e ʻimi nei no KELEMANIA a me ka ʻōlelo Kelemānia ma kā mākou mau forum.
    Lara
    malihini
    GERMAN COUNTRIES (ORDINALIZAHLEN)

    E like me nā ʻōlelo a pau, he mea nui ka helu ma ka ʻōlelo Kelemānia.
    Pono e aʻo maikaʻi a hoʻopaʻa ʻia.
    Eia naʻe, ma hope o ke aʻo ʻana, me ka nui o ka hoʻomaʻamaʻa a me ka hana hou ʻana
    Pono e hoʻoikaika i ka ʻike i aʻo ʻia, ʻoi aku ka nui o ka hoʻomaʻamaʻa ʻana i kēia kumuhana, ʻoi aku ka wikiwiki a me ka pololei o ka helu i makemake ʻia.
    Hiki ke unuhi ʻia i ka ʻōlelo Kelemānia.
    Ma hope o ka hoʻopaʻanaʻau pono ʻana i nā helu ma waena o 0 a me 100 a mākou e ʻike ai i ka pae mua.
    No laila hiki iā ʻoe ke aʻo maʻalahi i nā helu aʻe.
    Eia naʻe, pono ʻoe e nānā pono i kēia mau ʻōlelo aʻo a hoʻopaʻanaʻau iā lākou.

    Hiki iā ʻoe ke kaomi i ka loulou ma lalo nei no ka heluhelu ʻana i kahi ʻōlelo kikoʻī hou aʻe o kēia kumuhana i kapa ʻia ʻo GERMAN NUMBERS.
    ʻO GERMAN COUNTRIES

    Helu ma Kelemānia

    0: null (nul)
    1: eins (mau)
    2: zwei (svay)
    3: drei (dray)
    4: vier (fi: Ir)
    5: fünf (fünf)
    6: nā leka (zeks)
    7: kahi pahu (zi: bIN)
    8: acht (aht)
    9: neun (no: a)
    10: zehn (kahi i loaʻa)
    11: elf (elf)
    12: zwölf (zvölf)

    13: dreizehn (drayseiyn)
    14: vierzehn (fi: ırseiyn)
    15: fünfzehn (fünfseiyn)
    16: sechzehn (zeksseiyn)
    17: kahi kāpili (zibseiyn)
    18: achtzehn (ahtseiyn)
    19: neunzehn (noynseiyn)
    20: zwanzig (svansig)

    Ma nā helu i kākau ʻia ma luna, e hoʻolohe i ka pono o ke kākau ʻana i nā helu 16 a me 17. (E hoʻohālikelike me nā helu 6 a me 7. E ʻike ʻoe ʻo Sieben=sieb a me sechs=sech)
    Hoʻonoho ʻia nā helu ma hope o ka iwakālua ma waena o nā wahi hoʻokahi a me nā ʻumi.
    Loaʻa ia ma ka hoʻohui ʻana i ka huaʻōlelo "und", ʻo ia hoʻi "a".
    Eia naʻe, ʻaʻole like me ka Turkish, ʻo ka helu helu e hele mua ma aneʻi.

    21: Ein und zwanzig (kekahi ma lalo o svansig) (hoʻokahi a me ka iwakalua kekahi)
    22: zwei und zwanzig (svay und svansig) (iwakāluakumamālua = iwakāluakumamālua)
    23: drei und zwanzig (dray und svansig) (ʻekolu a iwakālua paha iwakāluakumamākolu)
    24: vier und zwanzig (fi: ir und zwanzig) (iwakāluakumamālua = iwakaluakumamāhā)
    25: fünf und zwanzig (fünf und svansig) (ʻelima a me iwakalua = iwakaluakumamalima)
    26: seches und zwanzig (zeks und svansig) ('eono a me iwakalua paha iwakāluakumamāono)
    27: zwanzig und sieben (zi: b und svansig) (ehiku a me ka iwakalua, ehiku)
    28: acht und zwanzig (aht und svansig) (ewalu a me iwakalua paha iwakāluakumamāwalu)
    29: neun und zwanzig (noyn und svansig) (iwakāluakumamāiwa = iwakaluakumamāiwa)

    E like me ka mea i ʻike ʻia ma ʻaneʻi, kākau ʻo ia i ka helu ma kahi mua,
    Hoʻohui mākou i ka huaʻōlelo "und" a kākau i nā wahi he ʻumi
    He kūpono ia no nā helu a pau a hiki i (30-40-50-60-70-80-90) ʻo ia hoʻi, ʻōlelo mua ʻia ka huahelu hoʻokahi a laila ka huahelu ʻumi.
    Ia manawa, i ka helu, e hana ia oi akāka, a understandable've palapala kaawale (e like, neu und zwanzig), akā, ma ka mea mau loa i hui ma ke kākau 'ana.
    (e laʻa: neunundzwanzig) E kākau maʻamau mākou i kēia mau helu ma ke ʻano he helu hui.

    10: zehn (kahi i loaʻa)
    20: zwanzig (svansig)
    30: dreißig (draysig)
    40: vierzig (fi: IrSig)
    50: fünfzig (fünfsig)
    60: sechzig (zekssig)
    70: hulina (sibsig)
    80: achtzig (ahtsig)
    90: neunzig (noynsig)
    100: hundert (hundert)

    E nānā i kaʻokoʻa o ka pelaʻana o nā helu 30,60 a me 70 ma luna.
    Hoʻomoeʻia kēia mau helu ma kēiaʻano e mau ana.
    I kēia manawa e hoʻomau kāua i kahi a mākou i haʻalele ai:

    31: einunddreißig (ayn und draysig)
    32: zweiunddreißig (svay und draysig)
    33: dreiunddreißig (drayunddraysig)
    34: vierunddreißig (fi: IrundDraysig)
    35: fünfunddreißig (fünfunddraysig)
    36: sechsunddreißig (zeksunddraysig)
    37: kahi i loaʻa (zi: bInunddraysig)
    38: achtunddreißig (ahtunddraysig)
    39: neununddreißig (noynunddraysig)

    Ma muli o ka hoʻokahi o kā mākou rula, hiki iāʻoe ke hoʻohālike i nā hōʻailona likeʻole no nā helu 40,50,60,70,80,90 ma keʻano like.
    Eia kekahi mau hōʻailona hou aku:

    40: vierzig
    41: ein und vierzig
    42: zwei a vierzig
    48: acht und vierzig
    55: fünf und fünfzig
    59: neun a me fünfzig
    67: nā pahu a me nā sechzig
    76: sechs und siebzig
    88: acht und achtzig
    99: neun und neunzig

    E hoʻomau mākou i kahi a mākou i haʻalele ai i kā mākou ʻatikala aʻe.
    Akā, e ʻōlelo hou kākou he mea nui loa kēia.
    Inā pili ʻoe i kekahi mea, mai poina e nīnau.
    E piʻi like ...

    ʻO kahi ʻano kikoʻī a ʻoi aku ka nui o kēia haʻawina ʻO GERMAN COUNTRIES Hiki iā ʻoe ke heluhelu ma ke kaomi ʻana i ka loulou.

    ʻO ke kupapaʻu kanaka; E like me ka makemake o ke kanaka i ka ea, ka wai a me ka ʻai, pono pū ka ʻuhane o ke kanaka i ka pule.

    E like me ʻoe ʻaʻole palaualelo, ʻaʻole hiki ke hana ʻia kēia mau hanana.

    (Huaʻōlelo)

    tuce_777
    Mea komo

    Mahalo nui iā ʻoe, he mea aʻo maoli

    habiban
    Mea komo

    saolun :D

    asiask
    Mea komo

    bu uğraşınız ve çabanız için çok teşekkür ederim gerçekten güzel ve öğretici bir şey… herkese iyi dersler

    gokhansamsun
    Mea komo

    Tsk, kānalua wau i ka wā mua e ʻike inā hiki iaʻu ke aʻo, akā maʻalahi loa ia, mahalo hou.
    ;)

    kalamana ekrem
    Mea komo

    Hiki iā ʻoe ke aʻo, e Gökhansamsun, hilinaʻi iā ʻoe iho, mai hopohopo i ke koena.

    mufuso
    Mea komo

    Manaʻo wau inā he ala maʻalahi ka haʻi ʻana i kēia mau helu. He ʻoluʻolu anei kēia ma ka ʻōlelo Kelemānia? Inā pēlā, hiki iā ʻoe ke wehewehe me nā laʻana? {Ua maopopo iaʻu he pilikia loa koʻu}

    Nazira
    Mea komo

    ʻAʻole naʻe, ua haʻi ʻia e like me ka mea i kākau ʻia, ʻo 1200 wale nō. Maanei hiki iā ʻoe ke ʻōlelo zwölfhundert ma kahi o tausendzweihundert.

    paina hau
    Mea komo

    Aloha nui mahalo! He mea hou wau ma ʻaneʻi a ua kākau ʻia ma nā kumuhana mua i heluhelu ʻia ka s ma ke ʻano he z a me ka z ma ke ʻano he st, akā ma nā helu aia nā z.

    Nazira
    Mea komo

    Ua kapa ʻia ʻo Z i ka wā e pā ai ke alelo i ke kua o ka niho luna. Heluhelu ʻia ka like me z. (kapa mākou iā Zet. ma Kelemānia) ma nā helu.

    dankeeeeeeeee

    mHour
    Mea komo

    ;) mahalo nui loa iā 'oe

    na_felsefe
    Mea komo

    das ist ganz gut danke schön

    ka kelebekgib
    Mea komo

    Ua ʻike wau i nā helu akā ua nānā hou au ia mea. Maikaʻi loa no ka poʻe hoʻomaka.

    ʻāpala
    Mea komo

    Mahalo nui loa

    Āina Pilipino
    Mea komo

    merhaba bende yeniyim inşallah birşeyler öğrenicem

Hōʻike ʻia 15 pane - 1 a 15 (103 ka huina)
  • No ka pane ʻana i kēia kumuhana Pono ʻoe e komo.