Kōkua 20: Kelemānia o ka Moku'āina (Genitiv Lecture)

> Nā Kūkākūkā > Ke kumuhana kumuhana kumuhana kumuhana > Kōkua 20: Kelemānia o ka Moku'āina (Genitiv Lecture)

Welina mai i ka ALMANCAX FORUMS. Hiki iā ʻoe ke loaʻa nā ʻike a pau āu e ʻimi nei no KELEMANIA a me ka ʻōlelo Kelemānia ma kā mākou mau forum.
    Lara
    malihini
    LĀ'ĀINA NAME (GENITIV)

    ʻO ka maʻamau ʻaʻohe mea e like me ka mokuʻāina -in ma Tureke.
    ʻO ke kūlana ma ke ʻano he huaʻōlelo noun ma Turkish. No ka laʻana, "ka puka o ke kula",
    “ pena ma ka paia ”, “Ali's sweater” etc.
    E like me nā hihia ʻē aʻe, loaʻa ka hihia -in i ka hoʻololi ʻana i nā ʻatikala o nā inoa.
    Penei ka hana ʻana i kēia hoʻololi;

    a ma ka hopena o ka pale e laweʻia mai kekahi o nā -es-a iʻole nāʻanoʻeleʻele.
    lilo ka das i mea art a i ka hopena o ka pale e laweʻia mai kahi o -s a-a.
    Makehewa ka make aʻaʻole hiki ke hoʻololi i ka hua'ōlelo (e pili ana i nā inoa lehulehu).
    Eine e lilo ana i ka nalu a ma ka hopena o ka pale e laweʻia kekahi o nā mea-a iʻole paha.
    Ua liloʻo'Eine i mea launa aʻaʻole hiki ke hoʻololi i ka hua'ōlelo.
    lilo ke keine i nā keine ma ka hopena o ka pale a laweʻia kekahi o nā mea-a me nā pōhaku.
    lilo ke keine i artichoke aʻaʻole loa he loli o ka hua'ōlelo.

    Hōʻikeʻia ma luna nei nā hoʻololi i hanaʻia ma ke kaʻina o ka hana.
    Inā hoʻolohe ʻoe, ua hoʻohana mākou i kahi huaʻōlelo e like me "one -es or -s charms getiril.
    No laila ka mea hea mākou e lawe mai ai?
    Inā monosyllabic ka inoa, "-es ir hoʻohui ʻia i ka hopena.
    Inā ʻoi aku ka inoa o ka inoa ma mua o ka mauʻuʻuku, “-s. Hoʻohui ʻia i ka hopena.

    E ho'āʻo i nā hiʻohiʻona i lalo.

    der Vater (makuakane)


    des Vaters (ka makua kāne)
    das Haus (hale)


    des Hauses (hale)
    das Auto (kaʻa)


    des Autos (o ke kaʻa)
    der Mann (kanaka)


    des Mannes (kāne)
    E like me ka mea i ʻike ʻia ma luna, huli nā ʻatikala o say a das i des a me nā huaʻōlelo -es, -s
    hoʻohui ʻia kekahi o nā mea kāhiko.
    make Frau (wahine)


    der Frau (no ka wahine)
    make Mutter (makuahine)


    der Mutter (no ka makuahine)
    E like me kāu e ʻike ai ma luna, lilo ka make i ʻatikala o der a ʻaʻohe hoʻololi o ka huaʻōlelo.
    Pili kēia hoʻohana i nā mea nui:
    make Mütter (makuahine)


    der Mütter (no nā makuahine)
    make Autos (kaʻa)


    der Autos (o nā kaʻa)
    Like ...

    I kēia manawa e hāʻawi i mau laʻana o nā ʻatikala kānalua;
    ein Bus (a bus)


    eines Busses (o kahi kaʻa kaʻa)
    ein mann (a man)


    eines mannes (no ke kanaka)
    eine Frau (he wahine)


    einer Frau (no ka wahine)
    keine Frau (ʻaʻole he wahine)


    keiner Frau (ʻaʻole na ka wahine)
    kein Bus (ʻaʻole kaʻa kaʻa)


    keines Busses (ʻaʻole o kahi kaʻa kaʻa)
    Ma nā hiʻohiʻona i luna, ma kahi o "ʻaʻole kaʻa kaʻa", "ʻaʻohe kaʻa", ma kahi o "ʻaʻole kaʻa kaʻa",
    Hiki nō hoʻi ke unuhi i ka manaʻo o "no bus".

    Ma nā mokuna'ē aʻe, aia nā kānāwai koʻikoʻi no nā - a me nā mā'ī.
    (Nā huaʻōlelo lawe -n, -en ma ka hope o ka nui.)
    Ua ʻōlelo mākou he kūpono ia no ka mokuʻāina o nā hihia, no laila ʻaʻole mākou e noʻonoʻo hou iā ia ma aneʻi.
    E hāʻawi i kekahi mau lālā;
    der Türke - Des Türken
    der Haole - des Studenten
    Hiki ke hāʻawi i nā hōʻailona like.

    E nānā i kēia mau laʻana i hiki ai iā ʻoe ke hoʻohana pololei iā lākou, ʻoiai inā ʻaʻole ʻoe ʻoluʻolu iā lākou,
    E hoʻāʻo e hana i mau hiʻohiʻona iā ʻoe iho.
    Makemake mākou e lanakilaʻoe ...

    Pono e ʻae ʻia kāu ʻae i kāu mau hana. Inā ʻoluʻolu ʻo ia, ʻaʻole ia he mea nui inā e huhū ka honua holoʻokoʻa. Inā ʻae ʻo ia, inā hōʻole ka poʻe āpau, ʻaʻohe ona hopena. Ma hope o kona ʻae a me ka ʻae ʻana, inā makemake a ʻae ʻo ia i ka naʻauao, e ʻae ʻo ia i ka poʻe a ʻae iā lākou, ʻoiai ʻaʻole ʻoe makemake e nīnau. No laila, i kēia lawelawe, ʻo ka ʻae wale nō o Allah Mana ka mea nui. (Lemalar)
    KANAWAI
    Mea komo

    KOU EXPRESSION A ME Kākau pehea ka maikaʻi o ka mahalo.

    CEYDA
    Mea komo

    Mahalo no ka mea kuke maikaʻi loa

    tuce_777
    Mea komo

    aʻo maoli nō akā ʻoi aku ka maikaʻi inā mākou e hoʻohālikelike i kahi mea hou aʻe akā mahalo

    mehmet–kaya
    Mea komo

    KOU EXPRESSION A ME Kākau pehea ka maikaʻi o ka mahalo.

    Mahalo wau iā ʻoe no kāu hana a lana ka manaʻo e hoʻomau ʻoe i ka kūleʻa.

    Beepha
    Mea komo

    Aia nā huaʻōlelo i hoʻohana ʻia me ka dative a me ka akkusativ… No ka laʻana, fragen = e nīnau ʻo ia ka akkusativ mau..

    Frag mich nicht. mai nīnau mai iaʻu...

    o ke aloha

    Mahalo no ka ʻikepili āu i hāʻawi ai, akā pehea mau ke akkusativ inā ʻoe e lawe ma hope o ka fragen?

    nalanw
    Mea komo

    , ʻAʻole Inā ʻoe e nānā i nā limahana pronomen (pronouns pilikino). ʻO Mika Akkusativ dir..Mir dativdir..Love

    black_liliu_91
    Mea komo

    dankeschon

    Beepha
    Mea komo

    , ʻAʻole Inā ʻoe e nānā i nā limahana pronomen (pronouns pilikino). ʻO Mika Akkusativ dir..Mir dativdir..Love

    Ua nānā au e lilo ka mokuʻāina akkusativ i mokuʻāina dativ -e
    Ke ʻōlelo ʻoe * mai nīnau iaʻu *, manaʻo wau ua hoʻololi ʻia i ka pronoun pilikino --e, manaʻo wau ua pili ke kūlana i ka huaʻōlelo faragen

    Ua haʻalele nā ​​kāne i kā lākou hana, ua kālele pono lākou i kā lākou ʻōlelo i hiki ʻole ai i kekahi ke aʻo ʻē aʻe.

    I kēia makahiki e ʻike mākou i ka ʻōlelo Kelemania i ke kula
    Manaʻo wau e hiki iaʻu ke aʻo, makemake nui wau.

    I iborot
    Mea komo

    Mahalo iā ʻoe, maikaʻi loa ka hana, manaʻoʻiʻo mai iaʻu, he mea pono loa ia……

    Kurtbey
    Mea komo

    Mahalo i kā lākou mau hana aʻo loa

    anstein
    Mea komo

    Mahalo nui loa no ka ʻikepili āu i kaʻana aku ai, manaʻo wau e lilo ia i mea maikaʻi inā hana wau akā inā hiki iaʻu ke hana me ka bidet :)

    I hoopa hiʻona
    Mea komo

    kahi ʻōlelo maikaʻi loa, mahalo. Pehea mākou e hoʻohana ai i ka genitivi i kahi ʻōlelo? Makemake wau i kekahi mau hiʻohiʻona e pili ana iā ia, mahalo wau iā ʻoe inā ʻoe hoihoi.

    acelyaxnumx
    Mea komo

    E ka polopeka, mahalo nui loa iā ʻoe no kāu mau hoʻāʻo ʻana a me kāu ʻike. Ua hana wau i kahi pākaukau liʻiliʻi e pili ana i nā mokuʻāina o ka inoa.
    Nominative der / ein / kein die / eine / keine das / ein / kein die (plural) keine
    (moku'āina maʻamau) der Mann make Frau das Auto die Kinder

    Akkusativ den / einen / keinen die / eine / keine das / ein / kein die / keine
    (-i hihia) mai Mann make Frau das Auto die Kinder

    Dativ dem / einem / keinem der / einer / keiner dem / einem / keinem den / keinen
    (i ka hihia) a ʻO Mann der Frau a Auto den Kindern

    Genetiv des / eines / keines der / einer / keiner des / eines / keines der / keiner
    (o ka moku'āina) des Mannes der Frau des Autos der Kinder

    ka kelebekgib
    Mea komo

    Maikaʻi loa kāu pena wikiwiki, akā aia kekahi mau mea hewa ʻole. Eia kekahi laʻana, ʻaʻole ʻo Nominate-i kona ʻano maʻalahi, kākau ʻia pēlā i loko o nā pale. Eia kekahi, ʻaʻole Auto ka hoʻolōʻihi a Das Auto akā Auto.

    acelyaxnumx
    Mea komo

    Mahalo iā ʻoe no kāu ʻōlelo aʻo ʻana iā Ceyda. Ua hala au akā ua hoʻoponopono wau. danke schön…

Hōʻike ʻia 15 pane - 1 a 15 (51 ka huina)
  • No ka pane ʻana i kēia kumuhana Pono ʻoe e komo.