Haʻawina 13: Prateritum (Past Tense me D) - 1 mau huaʻōlelo maʻamau

> Nā Kūkākūkā > Ke Kūlana Hōʻikeʻike a me nā Hui Kūikawā > Haʻawina 13: Prateritum (Past Tense me D) - 1 mau huaʻōlelo maʻamau

Welina mai i ka ALMANCAX FORUMS. Hiki iā ʻoe ke loaʻa nā ʻike a pau āu e ʻimi nei no KELEMANIA a me ka ʻōlelo Kelemānia ma kā mākou mau forum.
    Lara
    malihini

    pra1.gif

    pra2.gif

    Nā mea i loaʻa ..

    ” Her şey kader ile takdir edilmiştir. Kısmetine razı ol ki, rahat edesin.” (Mesnevi-i Nuriye)

    meral26
    Mea komo

    Aloha, hocam.gecmis, ʻaʻole anei mākou i hana me ka hoʻohana ʻana i nā ʻōpala haben a me sein? E like me ka ʻōlelo hoʻohālikelike o ich habe ein Auto gekauft, ua ʻike wau no ka manawa mua e like me kāu i wehewehe ai, akā ua aʻo wau e like me ka laʻana. Ke kali nei wau i kāu kōkua.

    acelyaxnumx
    Mea komo

    hocam ellerinize saglik cok güzel olmus.Bu konun devamini sabirsizlikla bekliyorum.tekrar tesekkürler.saygilar…

    Huhū
    Mea komo

    Aloha, e nā kaikuahine aloha. ʻAʻole mākou i hana i ka manawa me ka hoʻohana ʻana i nā verba haben a me sein. E like me ka ʻōlelo hoʻohālikelike o ich habe ein Auto gekauft, ua ʻike wau no ka manawa mua e like me kāu i wehewehe ai, akā ua aʻo wau e like me ka laʻana. Ke kali nei wau i kāu kōkua.

    he perfekt ka mea āu e ʻōlelo ai.

    hanohano gs
    Mea komo

    ʻElua mau hana i hala aku nei: Perfekt a me Präteritum. Hoʻohana mākou iā Perfekt i ka ʻōlelo ʻana i ka ʻōlelo a me Präteritum i ka ʻōlelo kākau.
    zB -> Ich habe mich auf deinen pōkole gefreut. = Olioli i kāu leka.
             ʻO Früher machte ich Sport ma der Schule. = Ua hana wau i nā haʻuki ma ke kula.

    Hoʻohui ʻia, hoʻohana ʻia ʻo Plusquamperfekt i nā ʻōlelo haʻahaʻa i hana ʻia me 'nachdem'. Ma waho o kēlā, ʻaʻole pono e hoʻohana ʻo Plusquamperfekt. ʻO ia ka 'Story of Past Time' ma Turkish.
    zB -> Nachdem ich gefrühstück hatte, habe ich geduscht.
    oder, Ich habe geduscht, nachdem ich gefrühstück hatte. `= Ua ʻauʻau au ma hope o kaʻu ʻaina kakahiaka.

    Ich hoffe, dass ich euch bei euren Problemen helfen konnte.
    Lana koʻu manaʻo ua hiki iaʻu ke kōkua iā ʻoe i kēia mea.

    Mahalo pū no kou kōkua.

    alperena
    Mea komo

    Mahalo e ke kumu, ke olakino no kāu hana .. Manaʻo wau ʻoi aku ka maikaʻi o ke aʻo ʻana i kēia kumuhana ma ka ʻāpana prca .. ua hoʻāʻo wau e aʻo ma ka hapa nui ma mua, akā ua paʻa ia i koʻu lima :) Inā kū kēia, ʻoi aku ka nui maopopo, manaʻo wau e loaʻa iā mākou nā pilikia;) mahalo hou
                          
                   Me ke aloha nui….

    lehrkraft
    Mea komo

    Aloha! ʻO ka mea mua, makemake au i kūleʻa i kāu hana. Eia nō naʻe, he mea ʻano ʻē wau i ka wehewehe ʻia ʻana o ka manawa ʻo Imperfekt (Präteritum) ma ka ʻōlelo Turkish ma ke ʻano he manawa i hala me -di. No laila he aha ka like Tureke o Perfekt manawa?
    Saygilarimla

    derwisch
    Mea komo

    Hui,

    E like me perfekt, wehewehe ʻo Präteritum i ka wā i hala, akā aia kekahi mau ʻokoʻa iki ma waena o lākou. I kekahi manawa hoʻohana ʻia ia ma waena o ka manawa, ʻaʻole hiki i kekahi manawa.

    “Gestern regnete es.” kahi “Gestern hat es geregnet” ayni anlamdadir…
    “Ich wollte was sagen.” …bir sey söyleyecektim
    kahi
    “Ich habe was sagen wollen.” hiki ke kāhea ʻia.

    Türkce'ye genel olarak “simdiki zaman ya da genis zamanin hikayesi” diye cevrilebilir. Hele-ir-dim aiʻole come-iyor-dum seklinde…
    Eia nō naʻe, ʻaʻole like kēia ʻano unuhi me kēia.
    Hoʻohana ʻia ʻo Präteritum ma ke ʻano o ka ʻōlelo kākau, nā modalelike, ka conjunctiv II a me kekahi mau huaʻōlelo.
    I nā kaʻao kaʻao, haʻi kā mākou kuhikuhi pololei e pili ana i ka wā i hala. I kekahi manawa, etc. (Wahine kaua einmal.)

    LG
    derwisch

    derwisch
    Mea komo

    Morgen früch stand ich auf, wusch mir meine Hände und mein Gesicht, machte Früchstück, dann stand in den Bus auf, ging in die Schule, nahm Physik und Chemiestunden, mit dieser hatte eine Prüfung. Danach kehrte ich nach Hause zurück, war um 15. Uhr zu Hause, machte Hausaufgabe, brachte meine Tasche in Ordnung. Um 21.Uhr schlief ich. Tschüs…

    LG
    derwisch

    Akamai
    Mea komo

    Aloha! ʻO ka mea mua, makemake au i kūleʻa i kāu hana. Eia nō naʻe, he mea ʻano ʻē wau i ka wehewehe ʻia ʻana o ka manawa ʻo Imperfekt (Präteritum) ma ka ʻōlelo Turkish ma ke ʻano he manawa i hala me -di. No laila he aha ka like Tureke o Perfekt manawa?
    Saygilarimla

    ʻAʻole ʻo Imperfekt gibt es nicht im Deutschen. Es gibt nur imperfektive und perfektive Verben, aus diesem Grunde ist die Terminologie vor vielen Jahren geändert worden. Präteritum heißt nur
    das vergangene
    ohne jegliche weitere Nuance.

    Insofern passt diese Bezeichnung zur turkischen Vergangenheit auf -di sehr gut.

    canpolatalemdar
    Mea komo

    ʻO ka mea mua, he Kelemania ia ma ka hoʻopaʻanaʻau. Ke hoʻomākaukau nei wau no spracha, e kamaʻilio ʻoe, e kākau ʻoe, e nānā ʻoe i kekahi mea.

    koʻu sanem
    Mea komo

    mahalo nui a wehewehe

    deutsche
    Mea komo

    ʻIke wau i ka ʻōlelo Kelemania i kaʻu kula, akā i kēia manawa huikau wau, e like me kā kā mākou kumu i ʻōlelo ai, ke kali nei au i kāu mau pane.

    kekee_54
    Mea komo

    ʻAʻole wau i maopopo i ka mea i hoʻopili ʻia i koʻu poʻo, ʻo Seysu;

    ornegin:    …ich habe gespielt… cumlesi  ile  …ich spielte…. sumlesi arasindaki fark nedir..
    Aia paha he ʻokoʻa i ka manaʻo, i ia manawa e hoʻohana mākou i ka laʻana mua a i ka mea i ka lua o ka laʻana?

    Mahalo..

    miKaiL
    Mea komo

    Sevgili cixi_54; “Ich habe gespielt” cümlesi şimdiki zamanda biten olayı anlatır. “Ben oynadım.” Başka bir anlamı yoktur.

    “Ich spielte” cümlesinin ise 1. “Ben oynadım.”
                                        2. “Ben oynuyordum.”
                                        3. “Ben oynardım.” gibi anlamları vardır.
        ʻAʻohe kikoʻī like o Präteritum i ka Turkish.
     
    Hoʻohana ʻia ʻo Perfekt i ka ʻōlelo i haʻi ʻia a me Präteritum i ka ʻōlelo kākau.

    E nīnau inā he pilikia ʻē aʻe. Aloha, laki maikaʻi.

    kekee_54
    Mea komo

    danke schön

Hōʻike ʻia 15 pane - 1 a 15 (63 ka huina)
  • No ka pane ʻana i kēia kumuhana Pono ʻoe e komo.