Papa Haʻaheo o ko mākou Alakaʻi Nui

> Nā Kūkākūkā > Cafe almancax > Papa Haʻaheo o ko mākou Alakaʻi Nui

Welina mai i ka ALMANCAX FORUMS. Hiki iā ʻoe ke loaʻa nā ʻike a pau āu e ʻimi nei no KELEMANIA a me ka ʻōlelo Kelemānia ma kā mākou mau forum.
    kholp e loaa $
    Mea komo

    Mustafa Kemal Ataturk (1881 – 10 Kasım 1938), 1. Dünya Savaşı sonrası Anadolu'da başlayan ulusal bağımsızlık mücadelesi olan Kurtuluş Savaşı'nın askeri ve siyasi öncüsü ve önderidir; Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanıdır.

    Ua hāʻawi ʻia ʻo Mustafa Kemal Atatürk me nā mekala a me nā mekala he nui i ka wā o ka Ottoman Empire a me ka Repubalika o Turkey. Ua helu ʻia kēia mau mekala a me nā mekala ma nā papa ma lalo nei.

    ʻO nā mekala a me nā mea hoʻonani o Atatürk, a me nā mea a Atatürk i makana ʻia e kāna mau keiki hānai ʻo Afet İnan, ʻo Rukiye Erkin lāua ʻo Sabiha Gökçen, i hōʻike ʻia ma Anıtkabir Atatürk a me War of Independence Museum.

    Kahi o ka hānau ʻana: Thessaloniki Wahi o ka make: Dolmabahçe Palace, Istanbul

    Bağlılığı:  Osmanlı İmparatorluğu (1893 – 24 Mayıs 1920) Türkiye Büyük Millet Meclisi (23 Nisan 1920)

    Makahiki o ka lawelawe ana: 1893-1938

    Kūlana: Ottoman: Mirliva (Major General) Türkiye: Marshal (Marshal)

    Kauoha: 19th Division, 16th Corps, 2nd Army, 7th Army, Yıldırım Army Group, 9th Army (3rd Army), Turkish Grand National Assembly Army

    nā mekala 

    Ua hāʻawi ʻia ka Mecidi Order o ka 1st Rank no kāna mau lawelawe koʻikoʻi ma Damaseko, kahi āna i lawelawe ai ma ke ʻano he Kāpena limahana o Sultan Abdulhamid II. Kālā 2

    ʻO ka Ottoman Order of 2 Ranks i hāʻawi ʻia e Sultan Abdulhamid II no kāna mau hana i nā kaua Benghazi i komo ai ʻo ia ma ke ʻano he manawaleʻa. Kālā 2

    3 Kauoha o ka Legion d'honneur French Government Mediterranean Combined Forces Command Staff Operations Department. Ua hoʻohanohano ʻia ʻo ia i ke kūlana naita no kāna mau hana i hoʻokō ʻia ʻoiai ʻo ia ma ke kūlana Lutanela Konela ma ka papa kuhikuhi. 11.03.1914

    Ua hāʻawi ʻia ʻo 4 Rank Osmani Medal iā 5th Mehmed Reşad no kāna mau kūleʻa i ka hoʻokumu ʻana a me ka hoʻomākaukau ʻana i ka māhele ma muli o kona koho ʻana ma ke ʻano he alakaʻi o ka 19th Division, i hoʻokumu ʻia ma Tekirdağ. Kālā 01.02.1915

    5 Ua hāʻawi ʻia ke kauoha a San Alexander, Commander Rank i ka Mōʻī Ferdinand I o Bulgaria no kona ʻano koa i nā kaua ʻo Gallipoli. 23.03.1915

    Ua hāʻawi ʻia ʻo 6 Privilege Medals iā 5th Mehmed Reşad no kāna mau hana koʻikoʻi ʻoiai ʻo ia ka 19th Division Commander. Kālā 30.04.1915

    Ua hāʻawi ʻia ʻo 7 Medal of Merit iā Mehmed Reşad 5 no kāna mau hana koʻikoʻi ma nā kaua Gallipoli. Kālā 01.09.1915

    8 Kauoha Hao Salip (Kea) a ka Emepera Kelemania II. Hāʻawi ʻia ʻo Wilhelm no kāna mau hana koʻikoʻi i ke kaua ʻo Gallipoli. Hao 28.12.1915

    Ua hāʻawi ʻia ʻo 9 Medal of Merit no kāna mau hana kupaianaha ʻoiai ʻo ia ka 5th Mehmed Reşad Anafartalar Group Commander. 25 17.01.1916

    Ua hāʻawi ʻia ka Ottoman Order of 10 Ranks iā Mehmed Reşad 5th no kāna mau hana koʻikoʻi i ka Caucasian Front Wars. Kālā 01.02.1916

    Ua loaʻa iā 11 War Merit Medals e ke Aupuni Austro-Hungarian no kā lākou mau hana koʻikoʻi i ke Kaua Honua Mua. ʻO kaʻu 27.07.1916

    Ua hāʻawi ʻia he 12 mau papa o ka Papa o ka Lei aliʻi a me ka Merit e ke Aupuni Austro-Hungarian no kā lākou hana koʻikoʻi i ke Kaua Honua Mua. 27.07.1916

    Ua hāʻawi ʻia ka 13th Rank Mecidi Medal iā Mehmed Reşad 5th no kāna mau hana koʻikoʻi ʻoiai ʻo ia ke Aliʻi o ka 16th Corps. Ke gula ma ka waena 12.12.1916

    14 Rank Iron Salip (Cross) Order i hāʻawi ʻia e ke Aupuni Kelemania no kāna mau hana koʻikoʻi i ke Kaua Honua Mua. Hao 09.09.1917

    15 Rank Iron Salip (Cross) Order i hāʻawi ʻia e ke Aupuni Kelemania no kāna mau hana koʻikoʻi i ke Kaua Honua Mua. Hao 09.09.1917

    Ua hāʻawi ʻia ka 16 Rank Medal of Merit e ke Aupuni Austro-Hungarian no kā lākou hoʻokō koʻikoʻi i ke Kaua Honua Mua. 09.09.1917

    Ua hāʻawi ʻia ʻo 17 Gold Double Sword Privilege Medal iā Mehmed Reşad 5, ʻoiai ʻo ia ka luna o ka 16th Division i ke Kaua Honua Mua, no ka hopu hou ʻana o kāna hui iā Muş, Bitlis a me Tatvan mai nā Lūkini. Gula 23.09.1917

    Ua hāʻawi ʻia ʻo 18th Rank Swordsman Mecidi Order iā Mehmed Reşad 5th no kāna mau hana koʻikoʻi i ke Kaua Honua Mua. Waena gula 16.12.1917

    19 Ua hāʻawi ʻia ke Kauoha Krone der Preussen (Prussian Cord with Swords) i ka Emepera Kelemania no kāna mau hana koʻikoʻi i ke Kaua Honua Mua. 19.02.1918

    20 Medal Kaua 6. Mehmet (Vahidettin) Ka mekala a Veteran i hoʻopuka ʻia e Sultan Mehmed V Reşad kūikawā no ke Kaua Honua I. Silver Fakfon 1

    21 Kauoha a Aliyulala Afghan King Amanullah Khan Middle Gold 27.03.1923

    22 İstiklal Madalyası – Kırmızı şeritli (cephe hizmeti) ve yeşil şeritli (cephe gerisi hizmeti) TBMM Kurtuluş Savaşı zaferindeki başkumandanlığı sebebiyle verilmiştir. Prinç  21.11.1923

    Ua hāʻawi ʻia ʻo 23 Murassa Medal i ka Turkish Aeronautical Association (ʻike mua ʻia ʻo Tayyare Cemiyeti) no ka hoʻokumu ʻana i ka Turkish Aeronautical Association. Platinum 20.05.1925

    24 Sadakat Gümüş Service Salibi Gümüş 12.11.1931

    medallions  

    1 Hoʻomanaʻo o ka lanakila, 1927
    2 4th Congress of Allied Agencies, 1929
    3 Nā hoʻomanaʻo no ka kipa ʻana o Shah o Iran i Tureke, 1934
    4 1st Army maneuver memory 20.08.1937
    5 2st Army maneuver memory 13.10.1937
    6 18 makahiki hoʻomanaʻo o kona hōʻea ʻana i Ankara 27.12.1937
    7 TBMM Kaha

    [img]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/f/f7/Ataturk_Time.JPG[/img]
    ʻO ka uhi makasini ʻo Time i ka lā Malaki 24, 1923

    Ataturk-1905-Zubeyde-Makbule.jpg

    Ataresm.gif

    993_815_seri_nolu_2._ata_nufus_cudani.jpg

    fbahce.jpg

    Ua mahalo ʻia ʻo Fenerbahçe Club ma nā wahi āpau.
    Ua lohe ʻo ia e pili ana i nā hola hana o ka hui a kipa aku i kēia hui a kipa aku i nā loea.
    Ua lawe au i kaʻu kuleana e hoʻomaikaʻi aku iā ia.

      ʻO ka hoʻokō ʻana i kēia hana i kēia lā wale nō.
    Makemake au e hōʻike i koʻu mahalo a me ka hoʻomaikaʻi ʻana ma ʻaneʻi.
             
                                            3.5.1334 (1918)

                                 Luna Koa
                             M.Kemal

    Signiture_of_Mustafa_Kemal_Ataturk.jpg

    polū hau
    Mea komo

    Mahalo iā ʻoe no kāu hoʻoikaika ʻana, maikaʻi kaʻana like, danke sehr

    kholp e loaa $
    Mea komo

    Welina ʻoe, e mai maʻalahi.

    kauka
    Mea komo

    Mahalo, ʻike maikaʻi e pili ana i ko mākou alakaʻi :)

    kholp e loaa $
    Mea komo

    Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili  daha geniş bilgiler  forumumuzda var bu konu sadece onun aldığı madalyalar böle bir insanın madalyaları bile bir sürü yazı keşke bu tarihtede bir Mustafa Kemal yaşasaydı ama nerdee…

    kauka
    Mea komo

    Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili  daha geniş bilgiler  forumumuzda var bu konu sadece onun aldığı madalyalar böle bir insanın madalyaları bile bir sürü yazı keşke bu tarihtede bir Mustafa Kemal yaşasaydı ama nerdee…

    Keşkeler güzel ama yeni Mustafa Kemaller olmak ve yetiştirmekte Türk ulusunun ve gençlerinin elinde…Onun kadar olamasakta yolundan gidebiliriz inşallah :)

    kholp e loaa $
    Mea komo

    inşallah yolundan bile gitmemiz ona olan saygımızı gösterir zaten.

    ʻāpala
    Mea komo

    ʻO Mustafa Kemal ATATURK he mea nui iaʻu, ke ho'āʻo nei au e mālama i nā mea a pau e pili ana iā ia e like me kaʻu hiki. Mahalo nui iā ʻoe no ka hāʻawi ʻana.

    me ka hao
    Mea komo

    ʻike nui loa,
    ʻAʻole wale ko mākou Lahui akā pono ka Honua iā ia i kēia manawa.
    Mahalo nui loa

Hōʻike ʻia 8 pane - 1 a 8 (8 ka huina)
  • No ka pane ʻana i kēia kumuhana Pono ʻoe e komo.