E ʻae iaʻu e hana i nā huaʻōlelo nui mai nā ʻano imperative.

> Nā Kūkākūkā > Nā Kinohi Kūikawā a me ka Haole Haole > E ʻae iaʻu e hana i nā huaʻōlelo nui mai nā ʻano imperative.

Welina mai i ka ALMANCAX FORUMS. Hiki iā ʻoe ke loaʻa nā ʻike a pau āu e ʻimi nei no KELEMANIA a me ka ʻōlelo Kelemānia ma kā mākou mau forum.
    ʻO Hasan42
    malihini

    Aloha e nā hoa,
    Ua makemake au e wehe i keia kumuhana no ka mea, ua halawai pinepine kakou i na huaolelo i hanaia me na manao ko'iko'i i ko kakou noho ana i kela la i keia la, iwaena o na hoaaloha a oi aku hoi ma ka hana. Manaʻo wau he mea pono ia. ʻO ka mea mua, e hōʻuluʻulu pōkole kākou i ke kumuhana:

     
    Der Imperativ (Imperative): Hoʻohana ʻia ia e kuhikuhi i kahi noi, kelepona a kauoha paha i hoʻokahi poʻe a ʻoi aku paha.
    Bir fiili “emir” yapmak nasil olur ?
    ʻO kēia manawa o kahi huaʻōlelo “du  …” Ua kākau ʻia ke ʻano, a laila ʻo ka hope “st” Wehe ʻia ia mai ka huaʻōlelo. ʻO ka hapa i koe ka huaʻōlelo imperative. Laʻana: kommen (e hele mai)-du komitest(ke hele mai nei ʻoe)-
    komm(gel). gibi…
    Eia naʻe, inā pau ke kumu huaʻōlelo me nā huapalapala -m,-n, -t, -d; moʻa -e lawe i ka suffix. Laʻana: Atmen(Breathing) = Atme!(Hū!), Atmet!(Siz nefes alin!), Atmen Sie!(Siz nefes alin!) gibi…

    ʻEkolu ʻano o nā manaʻo imperative.
    1.Imperativ Singular(du … /Form): Tek kisi icin yapilan cagridir.(Sen al, ver, gel, git, ac, kapat…gibi)
                                     Gehen: e hele. Geh! (Hele ʻoe!)
    2.Imperativ Plural(Ihr … /Form): Iki yada iki kisiden fazla bir gruba He mau kāhea kēia i ke kumu o ka huaʻōlelo. -t eklenerek yapilir.(Siz alin, verin, gelin, gidin, acin, kapatin…gibi)
                                     Gehen: e hele. ʻO Geht ! (Hele ʻoe!)
    3.Imperativ Formell/Höflichkeitsform(Sie … /Form): Tek kisiye yönelik bir cagriyi emir seklinde olmaksizin nazikce,kibar ai ole ia, kūhelu ʻO ke ʻano o ka hōʻike ʻana -me ka ʻole- ma ke ʻano. ʻO ke kumu o ka huaʻōlelo  -en Sie eklenerek yapilir.(aliniz, veriniz, geliniz, gidiniz, aciniz, kapatiniz…gibi.)
                                     Gehen: e hele. ʻO Gehen Sie ! (E hele ʻoe! -he kāhea ʻoluʻolu a mahalo i hoʻokahi kanaka-)
    'Ōlelo Aʻo:I nā ʻōlelo koʻikoʻi e hālāwai ai mākou i nā kamaʻilio ʻana i kēlā me kēia lā “mal”=”bakalim” ma ke ano o, “doch”=”sana,sene” ma ke ano o a “Bitte”= “Lütfen” hoʻohana ʻia e hoʻomāmā i ke ʻano o ka ʻōlelo Laʻana: Warte mal ! (Alia e nana kakou !) Komm mal hier! (Hele mai e nana kakou !), spiel pae mit mir ! (E pāʻani me aʻumaikaʻi !), Kommen Sie bitte Hier! ('oluʻolu E hele mai ʻoe i ʻaneʻi!).
    *Ma nā ʻōlelo koʻikoʻi, hāʻawi ʻia nā ʻōlelo aʻo i ka lehulehu, a ma nā kauoha maikaʻi ʻole, “Nicht Öffnen!” “Acmayin!”like me ka olelo ʻano infinitive hoʻokumu ʻia ka ʻōlelo.
    **“Sein” ve “Haben” Ma nā huaʻōlelo imperative, lawe ʻia ka huaʻōlelo kōkua penei:
            du–> Sei             du–> Hab                       
            oukou–>Seid            oukou–>Habt
            Aug–>Seien Sie     Aug–>Haben Sie

             I ka hopena, e nā hoa, e hoʻomaʻamaʻa kākou ma ka hana ʻana i nā ʻōlelo e hoʻomaopopo maikaʻi ai i kēia kumuhana.Simdiden hepinize basarilar…Ilk cümleler benden…

    Herr Sahin, ʻike ʻoe iā ʻoe! (Mr. Şahin, e hana pololei!)
    Spiel nicht auf der Straße ! (Mai pāʻani ma ke alanui!)
    ʻO Ayse kekahi Suppe! (Inu i ka sopa Ayse!)
    Maikaʻi eure Eltern! (E kipa i kou mau mākua!)   

    pō2
    Mea komo

    Trink keine Cola!
    (Mai inu Coke!)

    “Cok faydali bir konu tebrikler ve tesekkürler Hasan  alkis:) “

    NILSENAM
    Mea komo

    Du Ruhe!
    Ua maikaʻi ʻo Hasan?

    NILSENAM
    Mea komo

    Du Ruhe!
    Ua maikaʻi ʻo Hasan?

    pō2
    Mea komo

    Sie leise!

    (Kulikuli )

    NILSENAM
    Mea komo

    er nicht kommt!

    pō2
    Mea komo

    Du Ruhe!
    Ua maikaʻi ʻo Hasan?

    Bleib Ruhig!

    (E mālie!)

    “Sanirim yazmak istediginiz bu cümleydi . :) "

    ʻOihana27
    Mea komo

    Aloha, mahalo!
    (Asli, e aloha mai!)

    NILSENAM
    Mea komo

    du etw los!

    NILSENAM
    Mea komo

    Bleib Ruhig!

    (E mālie!)

    Ua manaʻo wau ʻaʻole ia e hele mai.

    “Sanirim yazmak istediginiz bu cümleydi . :) "

    NILSENAM
    Mea komo

    Ua makemake au e ʻōlelo ʻaʻole pono ʻo ia e hele mai

    NILSENAM
    Mea komo

    pardon sus demek istedim

    ʻOihana27
    Mea komo

    Arkadaslar katilimlariniz icin bende simdiden tsk.ler ederim. :)

    pō2
    Mea komo

    pardon sus demek istedim

    Sie leise !

    (Sessiz ol !)

    Sei  still !

    (Sus ! )

    NILSENAM
    Mea komo

    danke schön

    ʻOihana27
    Mea komo

    Gib mir das Buch !
    (Kitabi bana ver !)

Hōʻike ʻia 15 pane - 1 a 15 (306 ka huina)
  • No ka pane ʻana i kēia kumuhana Pono ʻoe e komo.