ʻO ka haʻawina 8: Nui o Noun Clauses

> Nā Kūkākūkā > Ke Kūlana Hōʻikeʻike a me nā Hui Kūikawā > ʻO ka haʻawina 8: Nui o Noun Clauses

Welina mai i ka ALMANCAX FORUMS. Hiki iā ʻoe ke loaʻa nā ʻike a pau āu e ʻimi nei no KELEMANIA a me ka ʻōlelo Kelemānia ma kā mākou mau forum.
    ʻO Adalya
    malihini

    Ma kēia māhele, hoʻololi ka mua i ka hapa o ka
    Mākou, e huli.
    ʻOiaʻiʻo, hoʻokahi hua'ōlelo me nā mea nui
    aia kekahi mauʻokoʻa ma waena o nā hua'ōlelo i hoʻohanaʻia.

    E hoʻomau i kā mākou mau'ōlelo Pelekāne i kākoʻoʻia,


    He hale kēia **** He pōpoki kēia

    He hale keia **** He popoki keia

    Das ist ein Haus **** Das ist eine Katze


    ʻO kēia nā hale (hale) *** He pōpoki kēia

    He mau hause kēia

    Das sind Hauser *** Das sind Katzen

    Inā nānā mākou i nā hiʻohiho i luna nei,
    hiki iā mākou ke nānā i nā loli.

    'aneʻi,
    ʻAʻole i loli ka huaʻōlelo das, no ka mea ʻo "das" ʻo ia hoʻi "ʻo kēia".
    ua liloʻo ia i puʻu, hoʻohana i nā hua'ōlelo likeʻole ma kēiaʻano.
    ʻAʻole i hoʻohanaʻia nā'ōlelo ein a iʻole eine (no nā kumu eʻike ai i ka mea hōʻoleʻole)
    ʻO kekahi hoʻololi'ē aʻe ka hoʻohanaʻiaʻana o ka huila,ʻaʻole ka mea hoʻokahi.

    ano he kumu hoʻohālike;

    he poepoe keia *** he poepoe keia
     
    das ist ein Ball *** das sind Baelle

    he poepoe keia *** he poepoe keia


    he keiki keia *** keiki keia

    ʻoi aku e ʻae Kind *** dind sinder Kinder

    he keiki kēia *** he keiki kēia (a mau keiki paha)

    ʻAʻole mākou e hoʻonui i ka hōʻailona.
    hiki iāʻoe ke loaʻa nāʻano likeʻole likeʻole e like me kāu makemake me nā hua'ōlelo'ē aʻe.
    E piʻi like ...

    ʻO I'lem Eyyühel-Aziz! Inā haʻalele ʻoe i ka luʻuluʻu o ka honua e haʻalele iā ʻoe i ka lā ʻapōpō ma ka hōʻike ʻana iā ʻoe i ka hoʻohaʻahaʻa a me ka hoʻohilahila i kēia lā, e laʻa loa ʻoe a kiʻekiʻe loa. No ka mea inā ʻoe e haʻalele iā ia ma mua o kona haʻalele ʻana iā ʻoe, e loaʻa ana iā ʻoe kou maikaʻi a kāpae i kou hewa. Akā inā lilo ka hanana i maʻākea, e lilo ka ʻeli ʻana i ʻākuse. (Mesnevi-i Nuriye)
    Masilhan
    Mea komo

    Mahalo nui iā ʻoe e Adalya
    aʻo pū mākou i ka ʻōlelo Pelekania a me ka ʻōlelo haole :)
    danke schön

    pōkā pahū
    Mea komo

    Makemake au e noi i kekahi mea i loaʻa i ke ʻano a ʻaʻole hiki iaʻu ke hoʻomaopopo i ka hopena o ka huaʻōlelo i hoʻololi ʻia i ka hopena o ka huaʻōlelo.

    derwisch
    Mea komo

    Makemake au e noi i kekahi mea i loaʻa i ke ʻano a ʻaʻole hiki iaʻu ke hoʻomaopopo i ka hopena o ka huaʻōlelo i hoʻololi ʻia i ka hopena o ka huaʻōlelo.

    Hui,

    I ka ʻōlelo Kelemania, ʻokoʻa ka plural a me ka singular o ka nui o nā inoa i kekahi i kekahi. ʻOkoʻa ka vera sein e like me ka poʻe. Hiki iā ʻoe ke ʻike i ka ʻike e pili ana i nā mokuʻāina hana o kou inoa ma ka helu wahi ma lalo.
    https://www.almancax.com/forum/index.php?topic=21.0

    Hoʻohui ʻia ka huaʻōlelo "sein" e like me ka conjugation "present indicative" (präsens-indikativ) penei:

    ich… tausani
    du…bist_ Sie…sind
    er/sie/es…ist
    wir…sindh
    ihr…seid_ Sie…sind
    sie…sind

    ʻO ka huaʻōlelo āu i hāʻawi ai… "Die/Sie sind Häuser." … ʻoi aku ka pololei o ka ʻōlelo ʻana he hale kēia.

    LG
    derwisch

    koʻu sanem
    Mea komo

    danke sehr mau ʻōlelo maikaʻi loa manaʻo wau hiki iā mākou ke hoʻomaopopo maikaʻi inā kūkulu mākou i nā kolamu hou aʻe

    Esma85
    Mea komo

    no ka mea

    ʻO Lefaz
    Mea komo

    Mahalo, makemake au i kēia .. :)

    gapmgd
    Mea komo

    Mahalo
    ʻAʻohe kānalua e nani loa ka pūnaewele

    MuhaяяeM
    Mea komo

    E nā lālā aloha, ʻo kēia ʻāpana, i kapa ʻia ʻo German Times a me nā Sentences, me nā haʻawina Kelemania i hoʻomākaukau ʻia e nā kumu aʻo almancax.

    E like me ka mea i ʻike ʻia, nui nā leka me nā nīnau e pili ana i ke kumuhana a ʻaʻole pili i ke kumuhana i kākau ʻia ma kēia mau kumuhana papa.

    ʻO ka ʻāpana wale nō i nā kolamu almancax kahi e nīnau a pane ʻia ai nā nīnau Kelemania NA NINAU A ME NA PANE NO GEREMANIA Pono e kākau ʻia nā noi kōkua, nā nīnau, nā haʻawina home, nā ʻike e pili ana i ke Kelemānia ma ka ʻāpana i kapa ʻia NĀ NINAU A me nā pane e pili ana iā GERMAN.

    Ua pani ʻia kēia kumuhana e kākau i kahi leka i ʻole e hoʻopuehu hou ʻia. Hiki iā ʻoe ke hoʻouna i nā ʻatikala āu e makemake ai e hoʻouna ma ka wehe ʻana i kahi kumuhana hou i kahi ʻāpana pili.
    Lana ka manaʻo e hui ʻoe me ka hoʻomaopopo, mahalo no kou hoihoi.

Hōʻike ʻia 8 pane - 1 a 8 (8 ka huina)
  • No ka pane ʻana i kēia kumuhana Pono ʻoe e komo.