Haʻawina 23: Nā ʻōlelo a me nā huaʻōlelo ma ka ʻōlelo Kelemānia

> Nā Kūkākūkā > Ke kumuhana kumuhana kumuhana kumuhana > Haʻawina 23: Nā ʻōlelo a me nā huaʻōlelo ma ka ʻōlelo Kelemānia

Welina mai i ka ALMANCAX FORUMS. Hiki iā ʻoe ke loaʻa nā ʻike a pau āu e ʻimi nei no KELEMANIA a me ka ʻōlelo Kelemānia ma kā mākou mau forum.
    MuhaяяeM
    Mea komo
    Nā Adjectives a me nā Adjectives ma Kelemania

    • I. KANAWAI
    • [/ List]

      ʻO ke kūlana, nā liʻiliʻi, nā kiʻi, nā helu, ka hoʻonohonoho, kahi, a me nā mea'ē aʻe o nā waiwai. ʻO nā hua'ōlelo e wehewehe ana i nā inoa, ua kapaʻia he mau inoa.
      Hoʻopuka mua nāʻae i nā'ōlelo a hoʻohanaʻia me nā'ōlelo.

      nui i loko o kahi māla lōʻihi nā lāʻau poplar ...
      ʻO nā poplar ma loko o ka māla ...

      Ke keiki e pāʻani nei ma ke kahua pāʻani nani ʻO nā keiki i ko lākou lima ulaula balloons ...
      Ke pāʻani nei nā keiki i ke kahua pāʻani, a me nā'ōleʻa i ko lākou lima ...

      opiopio ke kanaka, kūpuna i ua hāʻawi ke kanaka i kahi ma ka kaʻa ...
      Hāʻawi ke kanaka iā ia i ka manawa ma ke kaʻa ...

      ʻO nā hua'ōlelo i kākauʻia me ka wiwoʻole i nā'ōlelo i luna nei he'ōlelo ia ..Sifatlarını hoʻokolokolo eʻike mākou i ka emi o keʻano o ka hua'ōlelo.
      Inā pili kākou i keʻano o nā kānaka, nā kala, nāʻano, nā helu, nā kauoha, nā wahi, a me nā mea'ē aʻe. E kapaʻia nā hua'ōlelo e wehewehe ana i nāʻano o ka hoʻohālike.
      (Ma Turkish grammar, ʻaʻole kēia mau huaʻōlelo i nā adjectives ke hoʻohana wale ʻia, he mau nouns wale nō. huaʻōlelo adjective. Inā hoʻohana ʻia kēia mau huaʻōlelo ma mua o ka huaʻōlelo, a laila ua kapa ʻia kēia mau ʻōlelo hoʻohālikelike.)

      I ka ʻōlelo Kelemania, nā huaʻōlelo e like me jung (ʻōpio), grün (ʻōmaʻomaʻo), ʻōpū (maikaʻi) nā adjectives.
      Hiki ke hoʻohanaʻia nā manaʻo hoʻokahi wale nō, inā kūponoʻo ia e like me ka envelopes maoli.
      Eia nō naʻe, ʻo ka helu o nā adjectives i hoʻohana wale ʻia i kēia ala i ka Kelemania he kakaikahi loa.
      ʻO ka hapanui o nā inoa e noi i kahi inoa e pili ana iā ia, aʻo ka hana nui o ka'ōlelo hoʻolaha keʻano o kekahi. No laila, e kūpono i kaʻikeʻana i ka hua'ōleloʻulaʻula e like me ka hōʻailona ma nā hua'ōlelo "ansa balloonʻulaʻula ma mua o kaʻulaʻula sıf wale nō.

      ʻO kekahi o nā adjectives i hoʻohana nui ʻia ma Kelemania:

      kaomi: maikaʻi
      ʻike schlecht: hewa
      hässlich: hewa
      schön: nani
      grün: he'ōmaʻomaʻo (a he mau adjective nā kala a pau)
      puaʻa:'ōpiopio
      lalo: makahiki
      Pāpā
      hauʻoli: maikaʻi
      ka uha: hoʻomanawanui
      oua: low
      hoch: kiʻekiʻe
      ʻOhana: ke akamai
      klein: liʻiliʻi
      neu: hou
      lalo: kahiko
      klug: akamai
      maikaʻi: hoʻomaʻemaʻe
      lang: lōʻihi
      .
      .
      .

      ʻAʻole nui kaʻike e hiki ke hāʻawiʻia e pili ana i ka hoʻohanaʻana o nā adjectives a lākou iho.

    • II. KA HOʻOLA HOʻOLA
    • [/ List]

      Hoʻokahi aʻoi aku paha o nā adjectives, hoʻokahi aʻoi aʻe paha nā inoa, ka laulā, keʻano, ka helu a pēlā aku. i keʻano o ka hua'ōlelo hua'ōlelo i kapaʻia he māhele'ōlelo.
      ʻO kekahi laʻana, pāpale paleʻulaʻula, keʻokeʻo'ōmaʻomaʻo,'ōpopo wikiwiki,'ōpio, pinepine lōʻihi, e like me ka hua'ōlelo he hua'ōlelo hua'ōlelo.
      ʻOiai ma Tureke, ua hoʻokumu ʻia nā huaʻōlelo adjective e ka hui pū ʻana o kahi adjective a me kahi inoa, ua hoʻohana ʻia kēia ʻano maʻamau no nā huaʻōlelo adjective ma Kelemania.

      ARTİKEL + ADJ + NAME

      E like me ka mea iʻikeʻia ma ka papahana i luna nei, nā adjectives ma waena o artikel a no noun.
      ʻOiai aia kekahi mau ʻano ʻatikala e like me definite, indefinite, Negative ambiguous ma Kelemania, hoʻopili pū nā adjectives i ka ʻatikala.
      pono e lawe i nāʻano likeʻole e like me kēlā me kēiaʻatikala a me nā adjectives.
      he hewa ia e'ōlelo.
      ʻO nā adjectives i laweʻia e nā adjectives, nāʻatikala, inā paha he inoa likeʻole ka inoa paha, inoa likeʻole ka inoa me ka moku'āina.

      E hoʻopau i nā mele me ARTİKELİ DER - DİE - DAS

      ARTİKEL + ADJ + E-NUI KĀNĀNA I KE KAUNĀNĀINA + KA inoa

      Pākuʻi: pāhaʻi: Pāla
      Name: das Buch: Book
      Nā lōʻihi: das rote Buch (Ka puke kiʻi)

      Adjective: Sub: Elderly
      ʻO ka inoa mua: der Mann:'Adama
      Ka hana hou: der alte Mann (Old man)

      Kahi'ōlelo: klein: Kekahi
      Kahi: die BLume: Flower
      Ka hua'ōlelo: die kleine Blume (Ke pua liʻiliʻi)

      E like me ka mea iʻikeʻia ma nā hiʻohiʻona, der-die-das no nā mea a mākou e hoʻohana ai, ua hoʻohui mākou i ka inoa -e.
      ʻO nā hiʻohiʻona i luna nei no nā inoa inoaʻole,'ānō e nānā kāua i nā inoa lehulehu.
      E like me kouʻike, hoʻohanaʻia ka artikeli me nā inoa inoa.
      I kēia manawa mākou e hoʻohana i ka inoa -en,ʻaʻole ka inoa-tag, me ka pākuʻi inoa-tag.

      Pākuʻi: pāhaʻi: Pāla
      Kahi: die Bücher: Books
      Nā leka: die roten Bücher (Nā puke kala)

      Adjective: Sub: Elderly
      ʻO ka inoa mua: Die Männer: Adam
      Nā leka: make hānai Mānner (Old men)

      Kahi'ōlelo: klein: Kekahi
      Kahi: die BLumen: Nā pua
      Ka hua'ōlelo: die kleinen Blumen (Nā pua liʻiliʻi)

      E Hoʻopiʻi - E hoʻopau i nā hua'ōlelo

      E like me kā mākou e ʻike ai, ʻo ka ʻatikala pau ʻole o der and das is ein, a ʻo ka indeterminate o ka ʻatikala make he eine.
      No laila inā makemakeʻoe e kākau i kahi'ōlelo me ka mea kākau:

      EIN + NON-SEX NAMES (DAS) ADJA ES NUI KĀNĀNA + NAME

      EIN + ERIL GENDER NO NAMES (DER) KE AINA I KA AINA I KA'ĀINA + NAME

      EINE + NO NĀ KĀINA GENDER (MAKE) E hoʻohui i ka inoa e pili ana i ka inoa + inoa

      Pono pono e hoʻomanaʻo i ka mana o luna e like me nā mea'ē aʻe.

      Adjective: Sub: Elderly
      ʻO ka inoa mua: der Mann:'Adama
      Hana hou: ein alter Mann (Keʻelemakule)

      Kahi'ōlelo: klein: Kekahi
      Kahi: die BLume: Flower
      Kahi'ōlelo: eine kleine Blume (Ke pua liʻiliʻi)

      Pākuʻi: pāhaʻi: Pāla
      Name: das Buch: Book
      Nā leka: ein rotes Buch (He puke mele)

      Me kāu e hoʻomanaʻo ai,ʻaʻole i hoʻohanaʻia ein a me eine artikels i ka hui.
      No laila, hiki ke hāʻawiʻia i ke kānāwai no nā inoa lehulehu:

      KA HOʻOPIʻI I KA HOʻOPIʻI I KA HOʻOPIʻI I KA inoa

      Adjective: Sub: Elderly
      ʻO ka inoa mua: der Mann:'Adama
      Ka hana hou: alte Männer (Old men)

      Kahi'ōlelo: klein: Kekahi
      Kahi: die BLume: Flower
      Ka hua'ōlelo: kleine Blumen (Nā pua liʻiliʻi)

      Pākuʻi: pāhaʻi: Pāla
      Name: das Buch: Book
      Nā leka: rote Bücher (Nā puke kala)

      Ua hāʻawi mākou i nā hiʻohiʻona o nā inoa i hoʻohanaʻia me nā inoa likeʻole ma luna.
      ʻO nāʻano likeʻole he mau inoa maʻalahi.
      Ma nā haʻawina'ē aʻe, e nānā mākou i nā hoʻohui i hoʻohuiʻia i nā inoa no nā inoa'ē aʻe o ka inoa.
      Eia kekahi, nā adjectives e like me ka hihia inoa ma Kelemania; Hoʻohana ʻia nā adjective i hoʻohana ʻia i ka -I ʻekolu i loko o ka form -E, a me nā adjectives i hoʻohana ʻia i ka -in form.

      Makemake mākou i ka pōmaikaʻi.

      Inā makemake ʻoe i ka ʻono a me ka leʻaleʻa o ke ola, e lawe i kou ola i ke ola me ka hilinaʻi a hoʻonani iā ​​ia me ka hoʻolaʻa a mālama iā ia me ka makaʻu i nā lawehala.

      Wahi a Nursi

    …pohihihi…
    Mea komo

    Mahalo iā ʻoe admin…. ;D Heluhelu wale au i ka hope, no laila, aia kekahi mau EXCEPTIONS ma ʻaneʻi... ʻae:) Ua ʻike au i kēia kumuhana, no laila ʻaʻole au i nānā, akā e nānā au ma hope, manaʻo wau hiki iaʻu ' ʻike ʻoe i ka wehewehe ʻana ma kahi ʻē aʻe... yuppie:) mahalo nō naʻe... :angel:

    lanahu
    Mea komo

    mahalo no kou ikaika

    gevezexnumx
    Mea komo

    LALAKI I KO KAU HANA.. MAHALO A NUI...

    Michael ma
    Mea komo

    : kulekele: Mahalo nui iā ʻoe i ka mea leka uila... Ua lawe mai ʻoe iaʻu i ka nūhou hauʻoli loa... paʻipaʻi:) hula:)

    me-ba
    Mea komo

    Mahalo a mahalo i kāu hana

    MuhaяяeM
    Mea komo

    Makemake mākou i ka pōmaikaʻi.

    hua huna
    Mea komo

    teşekkürler

    moemoeā
    Mea komo

    Mahalo nui au i kāu mau haʻawina. Mahalo no kāu ʻai ʻana.

    hakuifa
    Mea komo

    Manaʻo wau hiki iā mākou ke lawe i ke ʻano nominative i ka wā e hana ai i nā huaʻōlelo me ka huaʻōlelo "sein".

    "ʻO Der Mann ka mea alt." A i ʻole he hewa paha wau?

    archetype
    Mea komo

    Ua kōkua nui ia iaʻu, mahalo

    talos
    Mea komo

    Mahalo nui, e ke kumu, ka ʻike e pono ai.

    polū
    Mea komo

    He mea kupanaha ia, ua hele au i loko o nā puke he nui no ka hoʻomaopopo ʻana, he lālā wau i kēia manawa, hauʻoli wau i hana, mai hopohopo no ia :) no ke aha wau i ʻike ʻole ai iā ʻoe ma mua ……….

    Schwertl i
    Mea komo

    Mahalo iā ʻoe.. (ʻoiai ke kumu e paipai nei i kēia pūnaewele ma ke kula, maikaʻi loa ʻoe i kāu hana… :))

    He mau haʻawina maikaʻi loa e paʻipaʻi :) hiihi :)

Hōʻike ʻia 14 pane - 1 a 14 (14 ka huina)
  • No ka pane ʻana i kēia kumuhana Pono ʻoe e komo.